Owijki dla konia to jeden z elementów wyposażenia, stosowany zazwyczaj w treningu ujeżdżeniowym. Mają za zadanie ochronę ścięgien i stawów zwierzęcia przed urazami i kontuzjami, zapobiegając przeciążeniom i optymalizując krążenie w kończynach. Aby spełniły swoją rolę, muszą być dopasowane do wielkości konia oraz prawidłowo założone.
Duży wybór owijek dla konia znajdziecie w sklepie jeździeckim Equishop: https://www.equishop.com/pl/43-owijki
Dlaczego warto stosować owijki dla konia?
Bandaże dla konia – zwane inaczej owijkami – to sposób zabezpieczania delikatnych kończyn zwierzęcia. Wspierają pracę ścięgien, stabilizując je w trakcie pracy, szczególnie ciężkiej w momencie ujeżdżania. Chronią przed otarciami i skaleczeniami, bolesnymi i groźnymi dla konia. W momencie zranienia ograniczają krwawienie, zapobiegając nadmiernemu wypływowi krwi. Pomagają także powstrzymać opuchliznę, sprzyjając szybszemu gojeniu się ran oraz niwelują obrzęki, przyspieszając regenerację po treningu. Stosowane w zimie ułatwiają szybsze rozgrzanie stawów, ścięgien i mięśni, minimalizując ryzyko kontuzji. Co prawda nie chronią tak skutecznie jak typowe ochraniacze do skoków, są jednak bardziej efektywne w trakcie ujeżdżania oraz w przypadku konieczności stosowania leków na skórę. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów bandaży dla koni, które mają nieco odmienne zastosowanie i sposób użycia. Często są one utrzymane w jednej linii stylistycznej z nausznikami i czaprakami, podkreślając sportowy charakter zwierzęcia.
Elastyczne bandaże dla konia
Elastyczne owijki to podstawowy typ bandaży, stosowany w czasie treningów. Działają jak opaska uciskowa, stąd wskazane jest używanie podkładów, chroniących przed nadmiernym uwieraniem kończyny. Nie powinny być one owinięte ani zbyt luźno, ani zbyt ciasno. Za mocne zawinięcie bandaży może uniemożliwić prawidłowe krążenie krwi, skutkując zakrzepicą i uszkodzeniem ścięgien. Owijek elastycznych nie powinniśmy stosować w czasie pobytu w stajnie, kiedy koń mało się rusza.
Owijki polarowe
Bandaże dla konia z polaru są wskazane w sytuacjach, gdy niezbędne jest mocne rozgrzanie kończyny. Przydadzą się w przypadku kontuzji i stłuczeń, wzmacniając działanie wcierek i miejscowo stosowanych lekarstw. Ze względu na tendencję do odwijania i zsuwania się w czasie ruchu, nie nadają się do stosowania w czasie intensywnych treningów. Nie należy ich również używać w okresie letnich upałów, kiedy to mogą spowodować przegrzanie kończyn u konia.
Bandaże elastyczno – polarowe
Owijki elastyczno – polarowe to kompromis, łączący w sobie cechy obu tych rozwiązań. Nadają się do używania w trakcie treningów oraz spokojnej jazdy w chłodniejszych porach roku. Wewnętrzna część bandaża z polaru pełni rolę podkładu, chroniąc przed nadmiernym uciskiem zewnętrznego, elastycznego fragmentu owijki. Nie wymagają stosowania dodatkowych podkładów bawełnianych lub żelowych.
Jak prawidłowo stosować owijki dla konia?

Prawidłowe założenie owijki dla konia jest podstawą jej efektywnego działania. Szczególnie początkujący jeźdźcy mogą mieć problem z poprawnym zawinięciem bandaża. Przede wszystkim nową owijkę należy rozwinąć i zwinąć ponownie, zaczynając od strony z ozdobnym rzepem. Dzięki temu po nałożeniu jej na końską nogę, rzep znajdzie się na zewnątrz, umożliwiając solidne zapięcie bandaża. Pod owijki elastyczne zawsze stosujemy podkładkę, nakładaną bezpośrednio na kończynę zwierzęcia. Musi ona sięgać od stawu pęcinowego po nadgarstek, chroniąc przed nadmiernym uciskiem, wywołującym ból i niepokój wierzchowca. Długość bandaża warto dostosować do wielkości konia; dla standardowych odmian będzie to około 3 metry. Owijanie zaczynamy od środka podkładki, kierując się w dół stawu, a następnie do góry, prawie do końca podkładki. Rzep mocujący powinien znaleźć się na samej górze, od zewnętrznej strony. Poprawne założenie bandaża sprawi, że spełni on swoją funkcję, zarazem nie wywołując dyskomfortu u konia.